Genel4 Adımda Havalandırma Motorunu Tanıyın

8 Kasım 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/11/havalandırma-motoru.png

Havalandırma motoru, ortamda istenmeyen, pis, çok sıcak ve çok soğuk havayı kapalı ortamın dışına atmaya yarayan bir sistemdir. Temiz hava ve havalandırma sisteminden geçen hava değiştirilir ve tekrar ortama iletir. Böylece içerideki hava ile dışarıdan gelen hava değiştirilmiş olur. Havalandırma motorları, çoğunlukla havalandırma kanalının giriş kısmında bulunur. Havalandırma motorları, en fazla alışveriş merkezleri, otoparklar, hastaneler gibi havalandırmaya ihtiyacı olan alanlardır.

Havalandırma Motoru Çeşitleri

Havalandırma motoru; pervane, vantilatör, havalandırma aracı ve fan olarak da bilinmektedir. Fan’ın sözlük anlamı temizleyici demektir. Farklı basınçları oluşturan ve hava akışını sağlayan cihazlara Fan denir. Fanlar, sıcak ve soğuk havayı dengeli bir biçimde havaya savurur. Havalandırma fanları, baca fanı, duman ve egzoz fanı, kabinli fan, yüksek basınçlı fan, alçak basınçlı fan, orta basınçlı fan, radyal fan gibi en çok kullanılan fanlar olarak sıralanır.

En Çok Kullanılan Havalandırma Motoru

En fazla kullanılan fanlar arasında baca fanı ve salyangoz fanı vardır. Egzoz fanı, baca fanı, radyal fan havalandırma fanları içerisinde en çok kullanılan fanlardır. Bu fanların en çok tercih edilme nedeni ise, çoğunlukla sessiz çalışıyor olmalarıdır. Diğer bir neden ise montajlarının diğerlerine göre daha kolay yapılmasıdır. Havalandırma motoru kapaklı ise bu faktör fanın uzun ömürlü olmasını sağlar, bu da tercih edilme nedenlerinden birini oluşturur.

Havalandırma motorları kullanım yerine göre değişir. Bunlar; Egzoz Fanı, Besleme Fanı, Emme Fanıdır.

Egzoz Fanı: İçeriden gelen ve dışarıdan gelen havanın karışımı ile çalışır.

Besleme Fanı: Bu fanlar genellikle basma fanı olarak bilinir, diğer adı ise vantilatördür. Besleme fanı, ortamda bulunan havanın devir daim edilmesini sağlayan bir cihazdır.

Emme Fanı: Emme fanlarının diğer adı aspiratördür. Bu fanlar, bulundukları ortamın basıncını düşürme görevi görürler.

Havalandırma Fan (Motor) Sistemi Nasıl Olmalıdır

  • İçerisinden iyi ve güçlü bir aspiratör olmalı ve bu aspiratör sessiz çalışmalıdır.
  • Gürültü yapmayan bir düzeneğe sahip olmalıdır.
  • Dışarıdan gelen yağmur, kir, kar, dolu, toz gibi etkenlere karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Ateşli ve alevli hiçbir madde ve yiyecek pişirilirken aspiratör yakınında bulunmamalıdır.
  • Temizlenmesi kolay ve pratik olmalıdır.
  • Elektrik aksamı iyi yalıtılmış ve bağlantıları sağlam olmalıdır.
  • Kurulum ve montajı kolay olmalı, takıp çıkarırken zorluk yaratmamalıdır.
  • Kaliteli ve ileri teknolojiye sahip malzemeler kullanılmalıdır.

Havalandırma Izgarası Nedir

Havalandırma ızgarası, havalandırma fanlarının motor hacmine dayalı ve çok hızlı hareket eden bir sistem olduğu için kullanılır. Havalandırma ızgarası, fanın canlılara zarar vermesini engellemektedir. Havalandırma ızgarası, insanların, hayvanların ve dışarıdan gelen doğal etmenlerin fana zarar vermesine de engel olmaktadır.

Fan Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Düzenli olarak bakım yapmak, sadece cihazların kullanım ömürlerini uzatmaz, kullanılan süre zarfında daha verimli olmasını sağlar. Fan bakımı yapılırken dikkate alınması gereken noktalar vardır. İlk olarak fan kayışları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Fan içerisinde bulunan, yağ yatakları kontrol edilmeli, yağ seviyelerine bakılmalıdır, yağda bir azalma varsa ek yağlama yapılmalı, normal kullanım seviyesine getirilmelidir. Hava giriş çıkışı çok fazla olduğu için, fanın belli yerlerinde toz, pislik ve çeşitli kirler oluşabilir.  Fan temizliği yapılırken hava girişlerine dikkat edilmeli o bölgeler düzenli olarak silinmelidir. Bu bakımlar sayesinde fan işlevini en doğru şekilde gerçekleştirir ve insan sağlığı açısından olumsuz durumları ortadan kaldırır. Verimli ve uzun süre kullanım için fanlara düzenli bakım yapılmalıdır.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN