GenelHavalandırma MalzemeleriÇelik Baca Sistemleri

8 Ocak 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/01/çelik-baca.jpg

Doğalgaz bacalı kombilerde en güvenli olan çelik baca sistemidir. Doğalgaz firmaları daha önce bu konuya çok önem vermiyorlardı. Son zamanlarda yaşanan doğalgaz zehirlenmelerinden sonra evlerde ve iş yerlerinde eğer kullanılan kombiler hermetik değilse bacalı kombiler ise daha güvenli baca sistemi olsun ve zehirlenme olaylarını önlemek için çelik baca sistemine geçildi. Baca sistemleri hayati önem taşır. Yoksa baca zehirlenme olaylarıyla karşılaşırız. Yani baca deyip geçmemeliyiz. Tuğla bacalar zamanla içleri kurum ile dolar bacalar temizlenmez ise zamanla geri teper ve zehirlenme olayları ile karşılaşılır. Baca çapı hesaplamalarının iyi yapılması gerekir. İşinde uzman olan kişilerce yapılan bacalar yüksek ısıya dayanıklı ve paslanmaz çelikten olmalıdır.

Çelik Bacalar nerelerde kullanılır

  • Havalandırma sistemlerinde çelik baca kullanılır.
  • Doğalgazla ısınan ev ve iş yerlerinde kullanılır.
  • Endüstriyel sanayi fırınlarında kullanılır.

Doğalgazlı ve Lpg cihazlarda çelik baca sisteminden yararlanılır.

Havalandırma Sistemlerinde Çelik Baca Kullanımı

Bir alışveriş merkezi kurulurken şantiyede çalışan mühendisler ayarlamaları çok iyi yapmalılar ki alışveriş merkezindeki hava sirkülasyonu iyi olsun. Açığa çıkan gaz ve tozlar kişilere zarar vermeden dışarı atılması sağlanmalı içerideki kötü havayı alıp dışarı atılması çelik baca sistemi sayesinde gerçekleşir. Mühendisler gerekli hesaplamaları yaparak o mekana uygun çelik bacaları kurarlar. Yani alışveriş merkezlerinde ve fabrikalarda kullanılan havalandırma sistemi sayesinde kirlenmiş olan hava temizlenir. Solunum için gerekli temiz havanın ortamda dolaşımı sağlanır. Hiç düşündünüz mü binalara yapılan sığınaklarda bizim için en önemli olan nedir. Sığınak havalandırması çok önemlidir.İnsanların doğal afetlerden ve nükleer ve biyolojik silahlardan korunmak için yapılan sığınakların çok iyi havalandırma sisteminin olması gerekir. Yani kullanılan baca sistemi önemlidir.

Doğalgaz ile Isınan Ev ve İş Yerlerinde Kullanımı

Yukarıda konumuza başlarken bahsettiğimiz gibi tuğla ile yapılan bacalarda ısıya dayanıklılık çok fazla olmaz bacalar çabuk ısınır ve ısınan bacalar kurum ile dolar bu durumda da karbonmonoksit geri teper ve zehirlenme olayları ile karşılaşılır. Isınmanın katı yakıt ile olduğu yani sobalı evlerde bacalar temizlenirdi. Hatta iki ayda bir sobanın boruları çıkarılır ve borular kurumla dolduğu için temizlenirdi. Yani baca ve boru temizliği bir yerde hayat kurtarır. Lokantaların mutfaklarında çelik bacalardan yararlanılır. Yemek yapılırken oluşan yağ ve kötü kokular çelik baca sayesinde ortamdan uzaklaşır. Çelik bacalar paslanmaz ve uzun ömürlüdürler.

Çelik Bacaların Kurulumu

  1. Çelik bacalar kurulurken çevresinde yanıcı herhangi bir kimyasal madde olmamalı.
  2. Çelik bacalar kurulurken boruların çapının iyi hesaplanması gerekir.
  3. Çelik bacaların temizlenme yapılabilmesi için kapaklarına rahatlıkla ulaşılabilmek gerekir.
  4. Çelik bacanın bakımının mutlaka yapılması gerekir.

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat edildiğinde çelik baca en güvenilir baca sistemidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SAGLAM SINCE 2000 © All Rights Reserved

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN