GenelFan Nedir ve Nasıl Çalışır? 

14 Eylül 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/09/Fan-Nedir.jpg

Fan; diğer adlarıyla havalandırma aleti, pervane veya vantilatör, içinde yar alan motorun etkisini kullanarak pervanelerini döndüren, bu sayede basınç farkı yaratarak sıcak ve/veya soğuk havayı dengeli bir şekilde savuran alettir. Savurduğu bu hava ile ortamda bulunan havanın temizlenmesini sağlar ve elektrik gücü ile çalışır. Fanın üstünde yer alan pervaneler hava ile etkileşime geçerek fana kinetik ve statik enerji kazandırır, kazanılan bu enerji sayesinde fan işlevini tamamlar.

Havalandırma fanları; sıcak, soğuk veya insan sağlığına zararlı olan kirli havaları ortamdan uzaklaştırmaya yarayan bir fan çeşididir. Dışarıdan alınan veya elde edilen temiz hava ile kapalı olan ortamdan çekilen hava yer değiştirir, böylece kirli hava dışarı atılırken temiz hava içeri girer. Havalandırma fanlarının genel olarak kullanıldığı yerler; kapalı mekânlar, hastaneler, alışveriş merkezleri, market ve okullar gibi temiz hava ihtiyacının fazla olduğu yerlerdir.

Piyasada birçok havalandırma fan çeşidi bulunmaktadır, bunlardan bazıları; radyal fan, aksiyel fan, çatı fanı, hücreli fanlar, duman fanları, davlumbaz fan, kabinli fanlar, yüksek, orta veya düşük basınçlı fanlar.

Fan Çeşitleri Nelerdir?

Radyal fan, kanatlarının şekillerine göre gruplandırılan bir fan çeşididir. Hava, koruyucular ile çevrili olan santrifüj fan pervanesi tarafından emilir ve fan miline dik bir açı ile basılır. Basılan bu hava koruyucuda bulunan çıkıştan geçerek dışarı atılır.

Aksiyel fan, kapalı ortamda bulunan havayı eksenel bir yönde hareket ettirir ve basınç farkı meydana getirir. Oluşan bu basınç farkı sayesinde hava hareketlenir.

Çatı fanı, genel olarak çatılarda kullanılırlar, daha çok sanayi alanlarında kullanılırlar, amacı diğer fanlar gibi havayı temiz tutmaktır.

Hücreli fan, diğer adıyla aspiratörlerin diğer cihazlardan farkı; dışının korunaklı bir yapıya sahip olmasıdır.  Bu yapıya sahip olmasının ana sebepleri, dış ortamdan gelebilecek ve cihaza zarar verebilen yağmur, kar, rüzgâr, toz gibi etkilerden korunması ve motor gibi parçalarının sızdırmasını önlemektir. Kullanım yerleri genel olarak sinema salonları, şirketler, toplantı salonları gibi sessizliğin ön planda olduğu ortamlardır. Hücreli fanlar korunaklı yapıları sayesinde ses seviyesi bakımından rahatsız etmez.

Havalandırma Planı yapmadan önce fanlarını seçerken, fanın nerede kullanılacağı, ortamın yapısı, basıncı, debis denilen hava miktarı gibi özellikler göz önünde tutulmalıdır. Büyük bir alanda kullanılan fanlar ile küçük bir ortamda kullanılan fanların farklı özelliklere ve verime sahip olduğu unutulmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN