GenelSıkça Sorulan SorularHavalandırma Nasıl Yapılır

23 Mayıs 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/05/Havalandırma-Nasıl-Yapılır.jpg

Havalandırma, insanların yaşam içerisinde bulundukları ortamlarda kirli havanın tesisat sayesinde dışarı atılma işlemidir. İnsanların sağlığı açısından havalandırma önem taşımaktadır. Kirli havada uzun süre vakit geçiren bireylerin, havada bulunan bazı mikropları vücutlarına alma olasılığı vardır. Bunun sonucunda ciddi rahatsızlıklar gözlenmektedir. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için doğru havalandırma sistemi bulunmayan mekanlarda, uzun süre vakit geçirmemenizi tavsiye etmekteyiz. Havalandırma çeşitli yollarla gerçekleşmektedir. Yazımızın bu bölümünde sizlere havalandırma çeşitlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Fanın içerisinde olan hareketli sistem sayesinde, kullanılmış olan sistemin gücüne bağlı olarak havaya kinetik enerji kazandırmaktadır. Bu şekilde hava sirkülasyonu sağlanmaktadır. Ofis ortamı gibi küçük mekanlarda aspiratör fanları isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Fakat fabrika gibi büyük mekanlar ve ıslak hacimlerde aspiratörler zorunlu olarak kullanılmaktadır. Aspiratör sayesinde kullanılan ortamlarda hava akışı yavaş bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı, sistem içinde kullanılan aspiratörler yüksek güçte çalıştırılmamaktadır. Bu ortamlarda düşük devirli vantilatörlerin kullanılması uygundur. Aspiratör kullanılmayan sistemlerde, hava egzoz fanı sayesinde dönüştürülmektedir. Bu sistemler sayesinde hava istek doğrultusunda dışarı atılmaktadır. Dışarı atılmak istenmiyorsa, karbon filtre kullanılarak hava yeniden ortama verilebilir.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir

 

1 – Lokal Havalandırma

Lokal havalandırmayı, yaşadığımız yerin havalandırması olarak tanımlamamız doğru olacaktır. Ofis , ev, iş yeri havalandırma sistemlerini lokal havalandırmaya örnek gösterebiliriz. Lokal havalandırmanın sistemini tek başına çalışabilen, 220 volta sahip elektrikli aspiratörler oluşturmaktadır. Havalandırma sistemini cama veya duvara takmanız mümkündür. Lokal havalandırma mekanizmasında, kanal tesisatı yer almaz.

 2 –  Merkezi Havalandırma

İnsanların çoğunlukla bulundukları yerlerin havalandırma sistemi tek bir merkez üzerinden gerçekleştirildiği sistemlerdir. Merkezi havalandırmada sıklıkla hücreli aspiratör sistemi kullanılmaktadır. Lokal havalandırmadan farklı olarak, kanal tesisatı kurulmaktadır.

Üsküdar Havalandırma Sistemleri
Fabrikasyon vari bir alanın merkezi havalandırma sistemi görülmektedir.

3 – Davlumbaz Havalandırma

Yanan ocakların üzerine davlumbaz kurulmaktadır. Davlumbaz sayesinde mutfağın havalandırma işlemi gerçekleşmektedir. Yemek yapma esnasında ocaktan çıkan gazların, hava kanalları yardımıyla dışarı atılması amacıyla kullanılmaktadır. Asıl amacı, yanık gazların dışarı atılmasını gerçekleştirerek oluşabilecek herhangi bir aksilik durumunda sorunu ortadan kaldırmaktır.

cafe havalandirma sistemi

Havalandırma Sistemlerinde Klimanın Önemi Nedir

Klima, havalandırma sistemi açısından çok önemlidir. İnsanlar yaşadıkları mekanlarda konforlu olmak ister. Konfor seviyesi, temiz hava ve uygun oda sıcaklıkları yardımıyla olmaktadır. Soğutma işlemi için gerekli olan tesisat ve hava kanalları kurulur. Kanallar izole olmak zorundadır. Klima günümüz şartlarında sadece havalandırma açısından değil, ısıtma ve soğutma açısından da kullanılmaktadır. Çeşit olarak farklı özellikleri bulunan klima, yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmiştir. Klima santralleri sayesinde yazın sıcaktan bunaldığımızda serinleyebilirken, yine aynı klima sayesinde kışın ısınma işlemini gerçekleştirmekteyiz. Bazı yapılarda, ısınma işlemi sadece klima ile gerçekleşmektedir. Bütün bu kullanım kolaylığı ve ergonomik şartları göz önünde bulundurulunca, birçok insanın tercih sebebi olmuştur. Klimanın diğer havalandırma sistemlerine göre maliyetinin az olduğu bilinmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN