GenelHavalandırma Planı Nasıl Çizilir

26 Mayıs 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/05/Havalandırma-Nasıl-Yapılır.jpg

Havalandırma sistemleri, yapıyı oluşturan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Havalandırmanın doğru yapılmadığı mekanlarda, uzun süre vakit geçiren insanların hastalandığını görmekteyiz. Başta sağlık olmak üzere konfor ve uygun sıcaklık etmenlerini sağlamak adına mekanlarda havalandırmaya başvurulmaktadır. Günümüzde hemen hemen her kapalı mekanda havalandırma sistemi mevcuttur. İnsanlar kış aylarında ısınmak, yaz aylarında ise serinleyip rahatlamak için klima ve benzeri havalandırma sistemi kullanmaktadır. Havalandırma planı özellikle metre kare olarak büyük olan mekanlarda çok önemlidir. Küçük mekanlar plan olmasa da bir nevi çözülebilir fakat kapsamlı yapılar da havalandırma planına göre sistem kurulmaktadır. Havalandırma planının doğru hesaplamalarla çizilip uygulanması sonucunda konforlu mekanlar elde edilecektir.

Kanal Boyutlandırılması Nasıl Olmalıdır

Kanal sistem tasarımı gerçekleştirilirken, ilk önce hava emme ve üfleme menfezlerinin yerlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Menfezin kapasitesi ve büyüklüğü de bu konuda önem taşır. Hava emme ve üfleme menfezlerinin bilinen bir firma tasarından üretilmesine ve standart olmasına dikkat edilmesini önermekteyiz. Bu aşamalardan sonra kanal sistemi şematik olarak çizilmektedir. Şematik çizimde hava miktarları, çıkış yerleri ve en az maliyetli kanal yönü belirlenmektedir. Kanallar boyutlandırılarak çeşitli sistem elemanlarının basınç kayıpları teker teker hesaplanmalıdır. Çıkan değerler havalandırma planı üzerine işlenerek gösterilmektedir. Söylemiş olduğumuz hesaplarda çıkan boyutlar yuvarlar kanallar için geçerlidir. Dikdörtgen kanal kullanılmak isteniyorsa, eşdeğer kanal çapı üzerinden dikdörtgen kanal boyutları işlenmektedir. Kanal boyutlandırılmasında, eş sürtünme, statik geri kazanma, uzatılmış plenumlar, T yöntemi, hız, toplam basınç gibi birçok yöntem kullanılmaktadır.

Havalandırma Hesaplamaları Nelerdir

Havalandırma planı çizilirken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda hava kanallarında sorun yaşanacağından konforlu sıcaklık sağlanamayacaktır. İlk olarak standart kanallar ve elemanları düzgün bir şekilde etüt edilerek raporlanmalıdır. Daha sonra plan üzerinde detaylandırmak adına havalandırma sistemlerindeki dış hava miktarının belirlenip, kararların verilmesi sağlanır. Bir mekanı kullanacak insan sayısı dikkate alınarak, dış hava miktarının tayini gerçekleştirilir. Saatlik hava değişimine göre, dış hava miktarının analizi yapılmalıdır. Bu aşamadan sonra kanal hesapları doğru ve titizlikle hesaplanmalıdır.

Kanal içerisindeki hava hızı, havalandırmanın şiddetini ve dolayısıyla etkisini belirleyeceğinden planı çizerken dikkate alınmalıdır. Kanal kenar oranları, kanal kesit alanı gibi belirleyicilerin çok iyi bir şekilde tayin edilmesi doğru bir havalandırma planı çizilmesine olanak sağlamaktadır.  Saymış olduğumuz bütün bu detaylara dikkat ederek planın çizilmesi gerekmektedir. Doğru bir havalandırma sistemine sahip olmak istiyorsanız her adımda titizlikle çalışan mühendisler ile çalışmalısınız. Planın çizimi kadar, uygulamasının da doğru yapılması şarttır. Ekip olarak güvenebileceğiniz bir firmadan bu konularda destek alabilirsiniz. Havalandırma planı ve uygulaması konusunda alanında profesyonel çalışma arkadaşlarımızla sizlere hizmet vermek için sabırsızlanıyoruz. Bizi tercih ederseniz, konforlu havanın tadına doyamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN