GenelHavalandırma MalzemeleriHavalandırma Sistemleri

7 Kasım 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/01/Arnavutköy-havalandırma-sistemleri.jpg

Havalandırma sistemleri, İnsanların kullanımına açık, kapalı bir ortamda bulunan, yoğun toz, gaz, kir, buhar gibi uçucu maddelerin ortamdan arındırılmasını ve temiz havayla buluşturmasına sağlayan sistemdir. Ortamda bulunan kötü ve kirli hava insan sağlığını etkilediği gibi birçok canlı için de tehlikeli bir unsurdur. Havalandırma sistemleri, temiz, güvenilir ve sağlıklı bir çalışma ortamı için toz, buhar ve tehlikeli gazları içeresinde bulunduğu ortamdan uzaklaştırır. Havalandırma sistemleri, kullanım alanlarına göre ve kullanım amaçlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar

 • Sürekli olarak temiz hava sağlar
 • Hava kirliliğini seyreltir
 • Bulunduğu ortamın havasını yeniler
 • Kötü kokuları engeller ve/veya ortadan kaldırır
 • Yangın ve Patlama gibi risklerin önüne geçer

Havalandırma Sistemlerinin Kullanıldığı Sektörler

Çoğunlukla kapalı alanlarda kullanılan havalandırma sistemleri, kapalı olan her alanda farklı özelliklerle kullanılmaktadır. Ofis, büro, şirket, ev, okul, otel, sergi, fabrika, otomotiv sektörü, ağır sanayiler, mermer üretim alanları, laboratuvar, marangozhane ve atölye gibi alanlarda kullanılır. Havalandırma sistemleri ayrıca üretim yapan tesislerde, imalathanelerde ve gıda ile ilgili tüm sektörlerde de kullanılabilir. Havalandırma sistemleri kullanımı sektörden sektöre göre değişiklik göstermekle birlikte hemen her sektörde kullanılabilmektedir. Özellikle kimyasal üretim alanlarında ve endüstriyel alanlarda kesinlikle kullanılmalıdır.

Havalandırma sistemleri, ev ortamında aspiratörler ile kullanılır. Aspiratörler mutfak ve banyo gibi yerlerde kullanılır. Havalandırma sistemleri hayatımızın her alanında mümkün oldukça bulundurulmalıdır.

Mühendislik etiğine uygun bir şekilde üretilen havalandırma sistemleri, ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilir. Küçük işletmeler ve Büyük endüstriyel sektörlerde kolaylıkla kullanılır. Her zaman ve her koşulda en kaliteli hizmet sunan firmalar tarafından destek alınarak doğru havalandırma sistemi seçilmelidir. Kaliteden ödün verilmemesi, daha uzun ömürlü havalandırma sistemi kullanımını sağlar.

Havalandırma Sistemi Çeşitleri Nelerdir

Havalandırma sistemleri, kullanım yerlerine ve kullanım amaçlarına göre çeşitlenmektedir. Kullanım yeri ve kapasitesi değiştikçe havalandırmaya duyulan ihtiyaç aynı doğrultuda değişecektir. Havalandırma sistemi çeşitleri, kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır.

Bunlar;

 1. Lokal Havalandırma Sistemi: Ufak alanlarda ve çoğunlukla ofis, ev, büro gibi ortamlarda tercih edilen sistemlerdir. Basit aspiratörler kullanılan klima çeşitleridir. 220V akım ile duvar veya cama monte edilebilir. Küçük ve orta boyutludur. İnverter klima sınıfına girerler, elektrik motorlu ve filtre fanlı klimalardan oluşur.
 2. Merkezi Havalandırma Sistemi: En çok insanların yoğun olduğu alanlarda kullanılır. Alışveriş merkezleri bu havalandırma sistemi için en iyi örnektir. Havalandırma merkezi sistemle sağlanır. Merkezi havalandırma sistemi, bünyesinde hücreli aspiratör ve büyük kanal tesisatı bulundurur.
 3. Davlumbaz Havalandırma Sistemleri: Çoğunlukla içerisinde ocak bulunan alanlarda kullanılır. Mutfakta oluşan ocak gazını dışarıya atmaya yardımcı olur. Restoran ve yemekhanelerin olmazsa olmasıdır. İki amacı vardır; İlki mutfakta oluşan ocak gazının dışarıya atılmasıdır. İkinci ise mutfakta bulunan ve havaya karışan yemek kalıntılarını dışarıya atmaktır.

 

Lokal Havalandırma Sistemi

Genel havalandırma, işyerinde yayılan kirleticilerin yayılmasına sebep olmaktadır. Lokal havalandırma sistemi, genel havalandırmanın aksine, kirli havayı yakalar ve kontrol eder. Kirli havanın, ortamda bulunan kişilere zarar vermesini engelleyerek kontrol altına alır. Lokal havalandırmanın tercih edildiği durumlar:

 • Ortamda ciddi oranda bulunan metal, toz ve dumanların varlığı
 • Emisyon kaynaklarının yetersiz olması
 • Ortamda bulunan kimyasal maddelerin toksik etkisinin azaltılması
 • Emisyon kaynaklarının ortamda bulunan kişilere yakın olması
 • Hava kirletici etkenlerin ciddi bir sağlık riski oluşturması
 • Soğuk hava koşullarında havalandırma sisteminin kullanılmasının ısınma maliyetini arttırma endişesi

Merkezi Havalandırma Sistemi

Merkezi havalandırma sistemi daha çok büyük ölçekli işletmelerde kullanılır. Kullanım alanına göre merkezi havalandırma sistemleri; iki kompresörlü, üç kompresörlü, eşit kompresörlü ya da farklı güce sahip olan kompresörler olarak çeşitlendirilebilir. Merkezi havalandırma, kondenser ile monte edilebilir.

Merkezi havalandırma sistemi, soğuk oda bulunan tesislerde, yaş gıda ve su oranı yüksek olan gıdaların olduğu işletmelerde, gıda işletmeleri depolama sisteminde, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünlerinin üretildiği, depolandığı işletmelerde kullanılır. Merkezi havalandırma sisteminin tercih edilme sebepleri:

 • Yüksek performans kapasitesi
 • Kurulum ve bakım kolaylığı
 • Enerji tasarrufu
 • Soğutma sistemlerinde kolay kullanım
 • Ürün çeşitliliği
 • Vakumlama ve üflemenin doğru alanlara yapılması
 • Dayanıklılık’tır.

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri

Davlumbaz havalandırma sistemleri; buhar, duman, is ve kötü kokuları hapsetme kapasitesine sahiptir. Hava kanalları ile istenmeyen tüm kötü kokuları dışarı atar. Daha çok yemekhaneler, mutfak ve restoranlar tarafından tercih edilir. Yemek pişirildikten sonra ortaya çıkan nem, buhar ve gaz kokularının içine çekmesi sonucunda istenmeyen kokuların oluşumuna engel olmaktadır.

Havalandırma Sistemi Kurulumu

Havalandırma sistemi kullanılmayan ortak kullanım alanları ve kapalı alanlarda yaşam imkansız hale gelebilir. Dolayısıyla profesyonel havalandırma sistemlerinin kullanılması şarttır. Ortamda gerekli olan hava miktarı, ortamın kullanım şekline, hacmine ve insan sirkülasyonuna göre değişkenlik göstermektedir. Havalandırma sistemi ihtiyaca göre belirlenir. Spor salonunda kullanılan havalandırma sistemi ile gıda üretim tesisinde kullanılan havalandırma sistemleri aynı değildir. Tuvalet ve mutfak havalandırma sistemleri farklıdır. Sonuç olarak havalandırma sistemi, kullanılacak alana göre öncelikle fizibilite yapılarak durum analizi yapılır. Daha sonra da kurulum yapılır.

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır

Havalandırma sistemleri paslanmaz Galvaniz, alüminyum ve poliüretan plakaların, daire, dikdörtgen, kare, ya da dairesel olarak şekillendirilip içerisine elektrikli motor ile çalışan pervane konmasıyla oluşur. İçerisinde bulundurulan sistemler, hava kanallarına bağlıdır. Motorun yardımıyla çalışan pervane, ortamda bulunan havayı belli ölçüde dışarıya atar ve yine belli ölçüde havayı filtreleyerek ortam içerisine aktarır. Havalandırma sistemi, bu döngü ile nefes alınan ortamlarda daha konforlu ve temiz hava oluşturur.

Havalandırma Sistemlerinin Önemi

Havalandırma sistemleri, günlük yaşam alanlarında her canlı için önemli bir rol oynamaktadır. Sadece solunum yoluyla bile havasız kalan alanların, temizlenmesini ve havanın değişmesini sağlar. Toz ve zararlı gazların bulunduğu ortamlarda havalandırma bulundurulması insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN