GenelKuluçka Makine Havalandırma Nasıl Olmalı ?

27 Ağustos 2021by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2021/08/Kuluçka-Makine.jpg

Kuluçka makine havalandırma sistemi, makinenin verimli çalışabilmesinde ve civcivlerin gelişmesinde büyük öneme sahiptir. Kuluçka makinesinde bulunan giriş ve çıkışlar makinede hava dolaşımı olmasına imkân verir. Fakat hava dolaşımının kontrollü yapılması gerekir. Yoksa nem ve ısı değerleri sabit kalmaz. Bu nedenle hava girişinde ve çıkışında ayarlanabilir ventilator kapaklar kullanılmalıdır. Gelişim ve çıkım dönemlerinde oksijen yani temiz hava temini daha farklıdır. Bu nedenle hava giriş-çıkışlarının ayarlanabilir özellikte olması lâzımdır.

Havalandırma kapakları yalnızca yumurtalar için gereken oksijeni sağlamakla kalmaz. Karbondioksit oranını dengeler. Bu gaz civcivler için zararlıdır ve belli bir seviyenin üzerine çıkmamalıdır. Karbondioksit miktarının normalden fazla olması civcivlerin yumurtadan çıkamaması ve ölmesiyle sonuçlanabilir. Çıkım döneminde karbondioksit düzeyi takriben 5000 PPM olmalıdır. Bunun altında veya üzerinde karbondioksit seviyesi civcivlere zarar verir.

Kuluçka Makine Havalandırma Nasıl Yapılır?

Ventilator kapaklarda çeşitli bölümler yer alır. Ayarlama bu bölümler üzerinden gerçekleştirilir. Genellikle çıkım döneminde iki bölümün açılması yeterlidir. Fakat bu, kuluçka makinelerinin kapasitesine göre değişir.

Havalandırma kapakları hobi kuluçka makinelerinde tamamen açık kalabilir. Ancak bunun için oda sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır. Çıkım döneminde bu kapakların fazla açılmaması önerilir. Gelişim dönemindeki açıklığın yarısı idealdir. Bu, civcivlerin ihtiyaç duyacağı oksijeni elde etmek ve kabin içerisindeki karbondioksit oranını düzenlemek için kâfidir.

Sonuç olarak kuluçka makinesi kaliteli olsa ve otomatik çalışsa bile, yüksek performans için kuluçka makinesi havalandırması ihmâl edilmemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN