GenelMutfak Havalandırma Sistemleri

24 Aralık 2020by admin0
https://www.havalandirmasistemleriservisi.net/wp-content/uploads/2020/12/endustriyel-mutfak-havalandirma.jpg

Günümüzün çoğunu evlerimizde geçirmekteyiz. Evlerimiz yaşam alanı olarak biz insanlar için çok değerlidir. İşimizin stresini, trafiğin gerginliğini evlerimizde atmaktayız, sıcacık yuvamıza ulaştığımızda tüm bunları unutup dinlenmek ve huzur bulmak isteriz. Özellikle bayanların çoğunun vakti mutfakta geçmektedir. Çalışan bir bayan için bile akşam eve geldiğinde ilk iş yemek yapmak olacaktır. Bayanlar için mutfak düzeni ve kullanılan eşyaların kullanışlı olması oldukça büyük önem taşır. Bu durum zaman kaybı yaşanmaması adına da önemlidir. Ev yaşantısının en işlev gören yeri olan mutfakta yaşanan olumsuzluklar psikolojiyi önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle eğer yeni bir ev alıyorsanız iç dizaynını kendiniz yaptırmanızda ve iyi bir usta ile çalışmanızda yarar var.

Mutfak Havalandırması

Mutfak havalandırması, yaşadığımız evlerde kötü kokuların oluşmasını engellemek için tasarlanıp üretilmiştir. Sağlıklı bir ev yaşantısı için mutlaka evlerimizin mutfağında havalandırma sistemi olması gerekir. Kötü kokular Amerikan mutfaklarda eşyalarınıza kadar sinmekte, normal mutfakta ise perdelerinize ve kullandığınız mutfak malzemelerinize sinmektedir.  Yemek yaptıktan sonra her defasında koltuklarınızı veya perdelerinizi yıkamaya gönderemezsiniz bu sebeple mutfaktaki havalandırma sisteminizin çok iyi olması şarttır.

Mutfak Konforunu Sağlamak İçin En Sistemsel Havalandırma Sistemleri

Mutfak konforunu sağlam için havalandırma sistemleri özellikle mutfaklarında cam olmayan binalarda çok gereklidir. Mutfak havalandırma sistemleri içeriğinde egzoz sistemleri ve taze hava sistemleri bulundurur:

  • Egzoz sistemleri: Davlumbaz, aspiratör ve kanal, bacadan oluşur.
  • Taze hava sistemleri: Hava filtresi, vantilatör ve kanal terminal ünitelerinden oluşur.

Davlumbaz ile Mutfak Havalandırma Planlaması

Evimizin veya ofislerimizin mutfaklarında yemek pişirme esnasında oluşan hava akımı yağ ve diğer kirleticiler tarafından oluşturur. Bu kirli yağ ve kalıntıları filtre yardımı ile içine hapseden ve yemek kokularını ortadan kaldıran donanıma davlumbaz denir. Davlumbaz içeriğinde çeşitli filtreler vardır. Bu filtreler: egzoz filtre sistemleri, ağ filtreler, şaşırtmalı filtreler, siklon filtrelerdir. Bu filtrelerin dışında bir de dış hava filtreleri vardır. Dış hava filtrelerinin olması gereken özellikleri arasında ise;

  • Egzoz havasına taze hava alım noktalarının yakın olması,
  • Egzoz noktalarının hayat merkezlerine yakın olması,
  • Rüzgarlı bir havada egzoz havasını yaşam noktalarına götürme ihtimalinin olması,
  • Egzoz havası çevreye zarar verici bir etken olduğundan çevre kirliliğini engellemesi,

gibi özellikte olmalarına çok dikkat edilmesi gerekir. Yeni yapılan binaların hemen hemen hepsinde davlumbaz kullanılır. Son sistem davlumbazlarda da bu özellikler bulunur. Eski evlerde ise aspiratör kullanımına devam edilmektedir. Aspiratör, davlumbaz kadar detaylı özelliklere sahip değildir ama fiyatının uygunluğu açısından evlerde halen tercih edilebilmektedir.  Davlumbazların hepsinde aydınlatma bulunur. Aydınlatma özellikleri de kullanılan davlumbaz için önemli bir kriterdir.

Davlumbaz Aydınlatma Detayları

Davlumbazın, kullanım alanlarını daralttığı ve mutfaktaki kullanılan ışığı kestiği düşünülerek veya davlumbazın ışıktan uzakta olacağı planlanarak davlumbaz aydınlatmaları tasarlanmıştır. Bu nedenle davlumbazlara aydınlatma düzenekleri kurulur. Fakat davlumbazlarda kullanılan aydınlatmanın bazı özelliklere sahip olması gereklidir.

– Pişirici kısımlarındaki aydınlatma kuvveti aşağı yukarı 500 lüks olmalıdır
– Aydınlatma camı yıkanabilir özellikte olmalı
– Aydınlatma camı sağlam ve ısıya dayanıklı olmalı
– Aydınlatma camının güvenlikli olması gerekir. (Temperli camlar tercih edilir ki ısıdan patlayıp çatlamasın)
– Aydınlatma sistemi IP45 (en az) koruma sınıfında olmalıdır
– Bakımı ve temizliği zor olmamalıdır
– Aydınlatma sistemi yüksek sıcaklığa yani 250 C dereceye kadar dayanıklı olmalıdır
– Korozyona dayanıklılığı da oldukça önemlidir.

 

Mutfaklarda kullandığımız açık küçük camlar maalesef ki her zaman havalandırma için yeterli değildir. Hatta bazı yeni dairelerde artık o küçük baca camları konulmamaktadır. Bu sebeple mutfak havalandırma sistemleri için araştırma yapılmalı, size en uygun ve sağlıklı olanını tercih etmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SAGLAM SINCE 2000 © All Rights Reserved

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN